Rokitnik pospolity jest rośliną naturalnie rosnącą na terenie Europy oraz Azji. Jest pokroju krzewu, ale czasem także niedużego drzewa. Jego kwiaty są koloru szarozielonego i nie odznaczają się dekoracyjnością. Owoce są niewielkiej wielkości. Zebrane są w podłużne kępy przyczepione do powyginanych gałęzi – pomarańczowe długo utrzymują się na gałęziach, są pokarmem dla ptaków. Rośnie bardzo powoli.

Z owoców można robić pyszne konfitury, soki, pasty i syropy. Owoce maja przyjemny lekko kwaskowy smak. Proszek z suszonych owoców można wykorzystywać jako przyprawa do potraw mięsnych z dziczyzny lub sosów owocowych. Podczas gotowania roślina nie traci cennej witaminy C.

Używa się ich także do produkcji leków. Zawierają bardzo dużo witamin C, E, F, K, P i prowitaminę A, dlatego ich spożycie jest bardzo korzystne dla zdrowia (10 gram zaspokaja dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C i A). Owoce rokitnika przyspieszają trawienie, pobudzają apetyt, a duża ilość witaminy C wzmacnia odporność i działa wzmacniająco. Maseczki z rokitnika poprawiają cerę oraz hamują starzenie się.

no images were found


www.rosliny-ozdobne.pasaz24.pl/

pl Polski
X